top of page
do góry
Polskie Stowarzyszenie Przewodników Wysokogórskich
Regulamin i kodeks >>
Regulamin Pracy Komisji Technicznej PSPW >>
 
Regulamin i kodeks

 

Podstawą dla ustalania regulaminu PSPW przez Zarząd Stowarzyszenia jest statut Polskiego Stowarzyszenia Przewodników Wysokogórskich § 21 pkt.4 f.

1. POSTANOWIENIA OGÓLNE

Regulamin PSPW określa prawa i obowiązki członków Stowarzyszenia oraz zakres kar regulaminowych.Członkowie PSPW zobowiązania są do przestrzegania Kodeksu etycznego PSPW na równi z zapisami regulaminów Stowarzyszenia.

2. LICENCJE ROCZNE ORAZ WAŻNOŚĆ UPRAWNIEŃ

2.1 Dla utrzymania licencji i uprawnień przewodnik wysokogórski IVBV zobowiązany jest do uczestnictwa w dwudniowym szkoleniu unifikacyjnym co najmniej raz na dwa lata. W razie niedopełnienia powyższych wymogów przewodnik może zostać zobowiązany decyzją Komisji Technicznej do odbycia indywidualnej, odpłatnej unifikacji.2.2 Dla utrzymania ważności licencji i uprawnień przewodnik wysokogórski IVBV zobowiązany jest doterminowego opłacania składek członkowskich zawierających opłatę licencyjną IVBV oraz ubezpieczenieOC.

2.3 Przewodnik wysokogórski IVBV z ważną licencją i uprawnieniami ma prawo być wpisany na listę licencjonowanych przewodników na dany rok na stronie internetowej PSPW oraz na listy przewodnikówlicencjonowanych publikowane w danym roku, w okresie ważności jego licencji i uprawnień, w innychmediach.

2.4 Termin płatności składek członkowskich na dany rok to 31 stycznia.

2.5 Przewodnik IVBV bez ważnej licencji i uprawnień na dany rok nie traci praw członka stowarzyszeniawyszczególnionych w Statucie PSPW, z wyjątkiem otrzymania wklejki potwierdzającej ważność uprawnień na dany rok.

2.6 Przewodnik wysokogórski IVBV bez ważnej licencji i uprawnień nie może świadczyć usług w zakresieaktywności przewodnika opisanych w paragrafie drugim Kodeksu etycznego PSPW.2.7 Przewodnik wysokogórski IVBV wykluczony z PSPW może ubiegać się o ponowne przyjęcie do stowarzyszenia po pozytywnym zaliczeniu 3-dniowej indywidualnej unifikacji zorganizowanej przez Komisje Szkolenia PSPW.

3. ZASADY WYKORZYSTYWANIA LOGOTYPÓW PSPW I IVBV ORAZ WSPÓŁPRACY ZINNYMI PODMIOTAMI GOSPODARCZYMI

3.1 Przy współpracy z biurami turystycznymi i szkołami górskimi użycie logotypów w ich materiałachreklamowych jest dopuszczalne, ale tylko w powiązaniu z konkretnym przewodnikiem i programem.

3.2 Strony internetowe i materiały reklamowe przewodników oraz firm kierowanych/posiadanych przezprzewodników nie mogą pozostawiać wątpliwości, do kogo personalnie odnosi się tytuł przewodnikaIVBV.

3.3. Jakakolwiek współpraca przewodników IVBV z operatorami naruszającymi dobre praktyki górskie

oraz przepisy lub regulacje dotyczące przewodnictwa jest niedopuszczalna.

3.4 Przy graficznym wykorzystaniu logotypu w ulotkach i na stronach internetowych obowiązują zasadayzawarte w Księdze marki PSPW.

3.5 Przewodnik przy wykonywaniu zleceń obejmujących przewodnictwo wysokogórskie w terenie możewspółpracować wyłącznie z innymi przewodnikami IVBV przestrzegającymi reguł pracy wynikających zKodeksu Etycznego PSPW. Obowiązek ten nie obejmuje szkoleń wspinaczkowych, które mogą być realizowane wspólnie z licencjonowanym instruktorem PZA oraz współpracy z lokalnymi przewodnikamiw rejonach egzotycznych posiadającymi uprawnienia rozpoznawane w danym kraju (o ile takowe istnieją)i zapewniających rękojmię oraz najwyższe standardy przewodnictwa wysokogórskiego analogiczne zestandardami IVBV. Za staranny dobór lokalnego przewodnika w sposób zgodny z regułami Kodeksu Etycznego PSPW odpowiada przewodnik PSPW/IVBV.

3.6 Przewodnik jest zobowiązany zasięgnąć opinii Przewodniczącego Komisji Technicznej w przypadkuniepewności co do zgodności planowanej pracy przewodnickiej ze standardami IVBV i normami PSPW. Wszczególności opinia Przewodniczącego jest konieczna jeśli z uzasadnionych względów planowana jestpraca z większą liczba klientów niż przyjętą przez PSPW/IVBV. Przewodniczący udziela odpowiedzi nazłożony wniosek nie później, niż w ciągu trzech dni. Brak odpowiedzi oznacza zgodę na podjęcie zlecenia.

4. ASPIRANCI

4.1 Aspiranci PSPW podlegają wszystkim zapisom niniejszego regulaminu za wyłączeniem regulacji dotyczących odbywania unifikacji i Kodeksu etycznego PSPW bez wyłączeń. Dodatkowe regulacje dotyczące odbywania stażu aspiranckiego znajdują się w Regulaminie aspirantów.

5. WYPADKI

5.1 Każdy przewodnik wysokogórski, którego zespół uczestniczył w wypadku górskim, lub dowolnymzdarzeniu wymagającym interwencji pogotowia górskiego zobowiązany jest do udzielenia informacjiZarządowi telefonicznie lub ustnie najszybciej jak to możliwe oraz złożenia pełnego opisu zajścia KomisjiTechnicznej lub Zarządowi mailowo lub na pismie lub zarządu w terminie możliwie najkrótszym.

6. KARY REGULAMINOWE

6.1 Przewodnik IVBV nie przestrzegający niniejszego regulaminu, nie wypełniający zobowiązań wynikających ze statu lub sprzeniewierzający się Kodeksowi etycznemu PSPW może podlegać następującym formom kary regulaminowej: upomnienie, zawieszenie w prawach członka PSPW, wykluczenie z PSPW (w przypadkach określonych w statucie Stowarzyszenia).

6.2 W przypadku rażących naruszeń kary nie muszą być stosowane przez Zarząd w pełnej kolejności.

7. PRZEPISY KOŃCOWE

Interpretacja zapisów niniejszego regulaminu należy do Zarządu Stowarzyszenia, przy zastrzeżeniu, że w kwesnach dotyczących spraw technicznych Zarząd będzie się konsultował z Komisją Techniczną.

 

Niniejszy regulamin przyjeto 01.12.2012, uzupełniono o punkty 3.5 i 3.6 w dniu 05.08.2013 i zmodyfikowano punkt 2.1 w dniu 14.06.2014

 

ANEKS DO REGULAMINU - ILOŚĆ OSÓB NA POSZCZEGÓLNE SZCZYTY LUB TYPY AKTYWNOŚCI

-  Ścianowe drogi wspinaczkowe - 2 osoby

- Ski tury - 8 osób / w zależności od trudności tury

- Zjazy pozatrasowe – 5 osób

- Łatwe szczyty lodowcowe bez poręczowania - 3 klientów

- Mont Blanc - 2 osoby

- Marerhorn - 1 klient

- Grossglockner droga normalna – 3 osoby (2 osoby na grani Studl)

- Elbrus - 5 klientów

- Gerlach, Wysoka, Lodowy - 3 osoby (warunki bezśnieżne), 2 osoby przy zaśnieżeniu lub zalodzeniu

- Durny, Ganek – 2 osoby

- Mnich - 2 osoby powyżej górnych półek (ew. 4 w dwóch turach)

- Mięguszowiecki - 2 osoby

- Rysy przy zimowym, dużym zaśnieżeniu - 2 osoby 

 

 

 

Regulamin Pracy Komisji Technicznej PSPW

Komisja Techniczna jest organem PSPW zajmującym się zagadnieniami szkolenia i egzaminowania na rzecz Stowarzyszenia. 

Kadencja członków Komisji Technicznej powiązana jest z kadencją Zarządu.

Do wykonania konkretnych zadań Komisja Techniczna może posiłkować się przewodnikami IVBV o ważnych uprawnieniach niebędącymi stałymi członkami Komisji, ani członkami PSPW.

Przewodniczącego Komisji Technicznej powołuje i odwołuje Zarząd. Przewodniczący przewodzi pracom Komisji oraz zwołuje jej spotkania.

Członków Komisji Technicznej oraz stażystów komisji powołuje Zarząd.

Aby zostać przyjętym do Komisji Technicznej niezbędne jest odbycie wcześniejszego stażu w pracach Komisji. Jego zakres i czas trwania pozostają w gestii Komisji i są określane dla konkretnych kandydatów.

Członkami Komisji Technicznej mogą być przewodnicy IVBV, którzy posiadają zdolności dydaktyczne (m.in. potrafią przekazywać  klarownie swoja wiedzę i doświadczenie), są niezależni w ocenach, cechują się wysoką kultura osobistą, a ponad to spełniają łącznie, co najmniej dwa poniższe kryteria:

są przewodnikami IVBV co najmniej 5 lat

posiadają uznaną w środowisku przewodnickim wiedzę i doświadczenie w zakresie przewodnictwa wysokogórskiego

brali udział w międzynarodowych szkoleniach lub posiedzeniach międzynarodowej Komisji technicznej IVBV 

przygotowywali i są autorami opracowań dotyczących szkoleń w ramach PSPW

.

Utrata statusu członka Komisji Technicznej może nastąpić na skutek rezygnacji ze sprawowanej funkcji, utraty sprawności niezbędnej do prowadzenia dowolnych zajęć praktycznych upływu kadencji lub usunięcia ze składu Komisji przez Zarząd. Usunięcie lub zawieszenie w prawach członka Komisji Technicznej może być stosowane względem członków Komisji, jako kara regulaminowa – niezależnie od kar regulaminowych wynikających z ogólnego regulaminu PSPW lub w przypadku niespełniania kryteriów na członka komisji.

Komisja Techniczna ma następujące zadania, a wyniki prac przedstawia Zarządowi : 

opracowywanie materiałów szkoleniowych i programów szkolenia

organizacja unifikacji

prowadzenie szkoleń i kursów dla kandydatów na przewodników IVBV i aspirantów IVBV

egzaminowaniem kandydatów na przewodników IVBV i aspirantów IVBV

opracowywaniem zaleceń technicznych dla przewodników i aspirantów IVBV

wnioskuje wysokość stawek wynagrodzenia dla członków Komisji   

wnioskuje do Zarządu o nadanie uprawnień IVBV oraz statusu aspiranta IVBV

Komisja Techniczna na wniosek Zarządu analizuje sprawy sporne dotyczące technicznych aspektów pracy przewodników PSPW oraz wypadków i przekazuje Zarządowi swoją opinię. 

Członkowie Komisji Technicznej szkoląc i egzaminując wykonują zadania na rzecz PSPW i otrzymują wynagrodzenie od PSPW. Ustalanie wysokości i terminów opłat wnoszonych przez uczestników egzaminów i szkoleń ustala Zarząd PSPW.

 

wróć do góry >>

regulamin i kodeks
  • Facebook Classic
Regulamin Pracy Komisji Technicznej PSPW
bottom of page